Tyyli & Koti

Tuotehaku




Liity nyt!
Jäsenten arvio

Arvioita yhteensä 7 kpl

Kerro kaverille

Peppi Pitkätossu

Lindgren, Astrid - Child, Lauren

Herra Tossavainen Tässä tulee uusi Peppi Pitkätossu

Tänä vuonna Pepin ”äidin”, kirjailija Astrid Lindgrenin syntymästä on kulunut 100 vuotta. Juhlan kunniaksi kirja ikisuositusta Pepistä ilmestyy nyt kokonaan uudistuneena, isokokoisena ja värikkäänä lahjateoksena. Peppi-kirja on sekä suomennettu että kuvitettu uudestaan.

Seikkailuja, huumoria ja elämäniloa

Kristiina Rikmanin tuore suomennos herättää Pepin seikkailut eloon aivan uudella tavalla – muttei kadota tekstin tuttua lumoa. Englantilaisen Lauren Childin raikkaat kuvat ovat puolestaan tulvillaan Pepin valloittavaa elämäniloa ja pistämätöntä huumoria.

Klassikon uuden suomennoksen ja kuvituksen ilmestyminen on vuoden merkkitapaus. Avaa kuukaudenkirjasi ja sukella seikkailuun!

* Kirja Peppi Pitkätossu ilmestyi ensimmäisen kerran 1945. Teos suomennettiin seuraavana vuonna. Peppi Pitkätossu on Astrid Lindgrenin kolmiosaisen Peppi-sarjan ensimmäinen teos.

* Kristiina Rikmanin uusi, odotettu suomennos Peppi Pitkätossusta tekee oikeutta Astrid Lindgrenin alkuperäistekstille. Rikman kuuluu Suomen eturivin suomentajiin: hän on kääntänyt lukuisia lasten- ja nuortenkirjoja sekä esimerkiksi John Irvingin ja Philip Rothin teoksia.

* Lauren Child, Peppi Pitkätossun uuden kuvituksen luoja, on aina rakastanut Astrid Lindgrenin kirjoja. Peppi on ollut englantilaisen taiteilijan lempilukemista lapsesta saakka, ja Child kertoo Pepin vaikuttaneen jatkuvasti hänen kuvalliseen ilmaisuunsa. Suomalaislapset tuntevat Childin monista lastenkirjoistaan sekä piirrossarjasta Samu ja Salla.



Kirjan tarinat:

* Peppi muuttaa Huvikumpuun * Peppi leikkii löytöretkeilijää ja joutuu tappeluun * Peppi leikkii hippaa poliisien kanssa * Peppi aloittaa koulunkäynnin * Peppi istuu veräjällä ja kiipeää puuhun * Peppi järjestää huviretken * Peppi käy sirkuksessa * Pepillä käy varkaita * Peppi kahvikutsuilla * Peppi esiintyy hengenpelastajana * Peppi viettää syntymäpäiviä *

Kirja-arvostelut

kerhon jäsenten arvioita kirjoista. Kirjaudu sisään, niin voit kirjoittaa oman arvostelusi

Kiva

Ihana kirja ja kuvitus on kyllä kivampi kuin vanhoissa pepeissä vaikka perinteet toisaalta kivoja ovatkin.

Pitsi,4.1.2010

Koeluvussa iltasatuna

Kirjaa on nyt luettu viitenä iltana luku kerrallaan. Ääneen luettuna uusi suomennos toimii hyvin, eikä kieli kuitenkaan tunnu liian "nykyaikaiselta" tai tekemällä tehdyltä. Kuvia voisi ehkä olla enemmänkin.

Tuuli,24.10.2007

Uusi kuvitus on onnistunut ratkaisu

Kirja on yllättävän kookas ja ulkoasultaan tyylikäs. Klassikkotarina on saanut arvoisensa puitteet. Kuvitus on todella raikas ja uudella tavalla kaunis. Sivut ovat täynnä hauskoja yllätyksiä, kun otsikot kiemurtelevat ja kuvitus sekoittuu tarinaan. Ainoa miinus tulee uuden käännöksen puhekielisyydestä ja pilkkujen vähyydestä. Muilta osin käännös on minusta hyvä.

Jenni,18.10.2007

Pepin kuvituksesta

Taidan tosiaan olla vanhanaikainen, mutta "Peppi Peppinä".

vanhanaikainen,9.10.2007

Uudistettu Peppi

Suhtauduin epäluuloisesti Pepin uudelleenkuvittamiseen, kun vanha kuvitus niin hyvin sopii kirjojen sekä elokuvien henkeen. Ensireaktioni olikin "voi ei", kun avasin uuden kirjan.

Kauhistus vaihtui totuttelun jälkeen ihastukseksi - Pepin "henki" ja "olemus" ovat onneksi läsnä uusissakin hahmoissa. Värit ovat ihanat, ja muutamat tyylikikat hauskaa vaihtelua.

Kirjan uusi käännös oli kuitenkin parasta antia - kieli on sujuvaa ja hyvää (toisin kuin vanhoissa), ja se silti säilyttää entisenlaisen tunnelman.

Vaatii totuttelua, mutta suosittelen Pepin ystäviä tutustumaan tähänkin!

Liisa,8.10.2007

kuvitus tympii

Katsoin jo suoraan, että miksikäs kirja näyttää 'samu ja salla' -kirjalta ja samaa mieltä on lapseni. Hän ei millään ymmärrä, että tarina kertoo pepistä, mutta kuvissa on samu ja salla. Meillä kirjaa ei siis voi lukea kuvituksen vuoksi.

missä peppi,7.10.2007

Melkeimpä kolmiulotteinen kuvitus

Uusi kuvitus on kovasti vuoden vanhan poikamme mieleen, koska osassa kuvista on melkeimpä kolmiulotteinen vaikutelma!

Muumimamma-74,1.10.2007